NHH-alumner Hien og Kenneth vant Konkurransetilsynets masterpris

Nyutdannede Hien Nguyen og Kenneth Hartmann får nasjonal heder fra Konkurransetilsynet for sin masteroppgave i samfunnsøkonomi ved NHH. De to gikk også til topps ved Institutt for samfunnsøkonomi med samme oppgave før jul. Her fra utdelingen sammen med instituttleder Kurt Richard Brekke. Foto: Linnea Oskarsen
Av Linnea Oskarsen

31. januar 2025 11:58

NHH-alumner Hien og Kenneth vant Konkurransetilsynets masterpris

– Det er egentlig litt vanskelig å finne ord, sier én av de to prisvinnerne, Kenneth Hartmann.

Hien Nugyen og Kenneth Hartmanns masteroppgave om konkurranse i dagligvarebransjen får nasjonal anerkjennelse.

De nylig uteksaminerte NHH-studentene har nemlig blitt tildelt Konkurransetilsynets pris for beste masteroppgave i konkurranseøkonomi. 

– Det er egentlig litt vanskelig å finne ord! Det er superstas, sier Hartmann til NHH Bulletin. 

Konkurransetilsynets komité, bestående av sjeføkonom Hans-Petter Håvås Hanson i Konkurransetilsynet og førsteamanuensis Simen Aardal Ulsaker fra OsloMet og gjesteforsker ved NHH, skriver følgende i sin begrunnelse

"Den empiriske analysen er grundig og gjennomtenkt, og funna blir diskuterte på ein god måte. Oppgåva skil seg klart positivt ut, både når det gjeld ambisjonsnivå og gjennomføring."

Nyutdannede Hien Nguyen og Kenneth Hartmann ble tildelt prisen for beste masteroppgave ved Institutt for samfunnsøkonomi 2024. Her sammen med instituttleder Kurt Richard Brekke. Foto: Linnea Oskarsen

Kåret til årets beste masteroppgave: – Det er en ære!

Hien Nguyen og Kenneth Hartmanns masteroppgave om konkurranse i dagligvarebransjen gikk helt til topps ved Institutt for samfunnsøkonomi.

til topps ved nhh

De to prisvinnerne gikk også helt til topps ved Institutt for samfunnsøkonomi ved NHH før jul. 

De så på hva effekten av såkalte negative servitutter er i det høykonsentrerte norske markedet i oppgaven "Restrictive covenants in the Norwegian grocery market: an empirical study", veiledet av Mateusz Mysliwski.

En negativ servitutt er en rettighet til å blokkere konkurrenter fra å få tilgang til de beste butikklokalene og i stedet tvinge nye aktører eller mindre aktører til mindre attraktive lokasjoner, og dermed begrense konkurransen.

– Det er veldig stas at vi klarer å vinne både NHHs- og Konkurransetilsynets pris! Jeg hadde aldri trodd dette, sier Hartmann. 

– Det er kjempekult at oppgaven vår har et praktisk bidrag, og at det er blitt anerkjent av begge organisasjonene. Vi vil også sende en stor takk til veilederen vår Mateusz Mysliwski og Alina Ozhegova for å ha hjulpet oss gjennom hele skriveprosessen, sier Nugyen. 

Hun jobber i dag som research analyst i Rystad Energy. Hartmann jobber som dataanlytiker i avdelingen for forensic services hos KPMG.

PREMIE: Odin Alnæs vant 20 000 kroner for sin masteroppgave om arv ved Institutt for foretaksøkonomi , NHH.

Kåret til beste masteroppgave: – Veldig hyggelig

Odin Alnæs’ (26) empiriske studie om arv og økonomisk ulikhet gikk helt til topps ved Institutt for foretaksøkonomi.

Skal feire

Prisvinnerne får nå dele en pott på 25 000 kroner. 

– Hvordan skal dere feire dette? 

 – Selve dagen vi vant besto av mye jobb, så vi fikk ikke feiret skikkelig. Men det skal jeg og Hien få til nå snart, sier Hartmann.